Facebook u Messengeru testuje koncové šifrování, přijít má již během léta

Komentářů (0) Facebook

Komunikační nástroje založené na koncovém (end-to-end) šifrování jsou v kurzu. Snad každý uživatel chce mít pod kontrolou to, co si píše s ostatními. K šifrovaným komunikátorům se proto s vysokou pravděpodobností zařadí i jedna z nejpopulárnějších aplikací k zasílání textů – Facebook Messenger.

Není tomu tak dávno, kdy nejen technologickou veřejnost zasáhla kauza „Apple vs. FBI“, o které se psalo snad na každém větším portálu. V důsledku této kauzy se rozhořela diskuze ohledně zabezpečení komunikace, na což některé firmy včetně populárního WhatsApp zareagovaly představením koncového šifrování veškeré elektronické korespondence.

Na trend nyní reaguje i Facebook. Mezi šifrované komunikační aplikace se podle všeho zařadí i oblíbený Messenger. U něj je zatím šifrování testováno a pokud půjde vše podle plánu, uživatelé by se lepšího zabezpečení své komunikace měli dočkat již v průběhu tohoto léta.

„Začínáme testovat možnost individuální soukromé konverzace v Messengeru, jež bude koncově šifrovaná a bude si ji moci přečíst pouze ta osoba, se kterou si právě píšete. To znamená, že zprávy budou pouze pro vás a daného jedince. Pro nikoho jiného. Ani pro nás,“ stojí v tiskové zprávě Zuckerbergovy společnosti.

Důležitou informací je, že šifrování nebude zapnuto automaticky. Aktivovat jej uživatelé musí manuálně. Funkce bude označena jako Secret Conversations, tedy volně přeloženo jako „soukromé konverzace“. Při běžné komunikaci bude šifrování vypnuto, a to z jednoduchého důvodu. Aby mohl Facebook dále pracovat na umělé inteligenci, rozvíjet chatovací boty a obohacovat komunikaci uživatelů na základě kontextu, musí mít ke konverzacím uživatelů přístup. Pokud si ale jedinec bude výslovně přát, aby Facebook k jeho zprávám přístup neměl, bude mu to umožněno.

Uvedenému kroku se nelze divit. Facebook chce svým uživatelům dopřát to, co jim konkurence poskytuje již dávno. iMessages, Wickr, Telegram, WhatsApp a další. To jsou aplikace, které na end-to-end šifrování staví. A právě mezi ně se má postavit i Messenger.

Zdroj: 9to5Mac
VIA jablickar.cz (Filip Houska)