Evropská komise se dohodla s Facebookem, Googlem a dalšími na kodexu chování na internetu

Komentářů (0) Facebook, Twitter, YouTube

Facebook, Twitter, YouTube a Microsoft se dnes na jednání s Evropskou komisí dohodly na společném kodexu chování v členských zemích Evropské unie. Dohoda, kterou dojednala česká eurokomisařka Věra Jourová, má stanovit jak budou gigantické webové služby na internetu nakládat s tzv. „hate speech“, tedy vyjadřováním nesnášenlivosti.

Firmy se zavázaly k tomu, že obsah vyjadřující nesnášenlivost z webu odstraní do 24 hodin. „Máme k dispozici účinné systémy, díky nimž dokážeme do 24 hodin přezkoumat platná oznámení a odstranit nelegální obsah,“ uvedla například Lie Juniusová, ředitelka Google pro styk s veřejností a s vládami. V podobném duchu se vyjádřila i ředitelka Facebooku pro globální politiku Monica Bickertová, která Evropskou komisi ujistila, že nenávistné projevy nemají na Faceeboku místo.

Samotný kodex pojem „nesnášenlivost“ nedefinuje. To již ale činí starší unijní legislativa 2008/913/JHA z listopadu 2008. V rámci tohoto předpisu je zakázáno publikování násilného, urážlivého, rasistického a dalšího problematického obsahu.