Desetiletý Fin objevil bezpečnostní díru v Instagramu, inkasoval 10 000 dolarů

Komentářů (0) Instagram

Finský školák Jani objevil na Instagramu bezpečnostní díru, díky které se mohl do této populární foto-sociální sítě nabourat a mazat komentáře uživatelů. Facebook, pod který Instagram organizačně spadá, mu za nahlášení chyby vyplatil odměnu 10 000 dolarů. Jani se tak stal nejmladším člověkem, který za hacknutí produktů Facebooku dostal zaplaceno. 

money_dolars

V roce 2013 se podobný kousek povedl 13letému teenagerovi. Na finském případu je ale zajímavé, že Jani není dostatečně starý ani na to, aby mohl Instagram dle regulí používat. Na Instagram se totiž mohou registrovat jen osoby starší právě 13 let.

Ačkoliv tedy Jani strkal nos do čeho neměl, povedla se mu věc skutečně nevídaná. Chlapci se podařilo přepsat přímo zdrojový kód na serverech Instagramu a natvrdo mazat jednotlivé příspěvky uživatelů. Tato informace byla Facebookem potvrzena a bezpečnostní chyba byla již v únoru odstraněna.

Co Facebook speciální program pro nahlašování chyb spustil, „hackeři“ nahlásili více než 2 400 bezpečnostní děr. V rámci programu bylo vyplaceno více než 4,3 milionu dolarů, a to více než osmi stům lidí. Průměrná odměna pro hackery dosahovala minulý rok 1 780 dolarů. Je tedy evidentní, že chyba, kterou našel mladý Jani, nebyla zrovna zanedbatelná. Částka 10 000 dolarů, kterou obdržel, totiž není ani od Facebooku „běžné kapesné“.

Zdroj: The Next Web