Facebook se naplno vrhl do světa živého videa, bát se může Periscope i YouTube

Komentářů (0) Facebook

Živé streamování videa pomocí sociálních sítí od minulého roku není pouze okrajovou zálibou, nýbrž celosvětově využívanou atrakcí, na kterou nasedá čím dál větší počet uživatelů. Nebyl pochyb o tom, že by se Facebook, největší sociální síť světa, na tento fenomén blíže nezaměřil. Od konce loňského roku začal uživatelům umožňovat živé vysílání a nyní se „Facebook Live“ stává ústřední součástí jeho produktu.facebook-live-640x444

„Vstupujeme do zlatého věku videa. Nebyl bych překvapen, kdybych za pět let viděl, že všechno, co lidé dennodenně sdílejí, bude ve video formátu,“ prohlásil v rozhovoru pro BuzzFeed News šéf Facebooku Mark Zuckerberg a potvrdil, že video je něco, do čeho hodlá jeho firma ve velkém investovat.

Facebook začal nabízet videostreamy již během loňského roku. Nejprve ale jen celebritám a známým lidem a pro „běžného smrtelníka“ byl k dispozici především Periscope od konkurenčního Twitteru, který celou vlnu živého vysílání odstartoval. Nyní se ale do hry ve velkém pouští Facebook, který v budoucnost videa věří tolik, že jím nahrazuje tlačítko do Messengeru, které bylo v oficiálním klientovi ve spodní liště uprostřed.

Introducing New Ways to Create, Share and Discover Live Video on Facebook from Facebook on Vimeo.

Přitom právě Messenger byl dosud jedním z nejzásadnějších produktů Facebooku a sociální síť neustále přidává nové možnosti, což znamená, že uživatelé si již přes tuto službu pouze neposílají zprávy, ale mohou využívat i dalších funkcí. Nově se uživatel tlačítkem uprostřed dostane do speciálního „video hubu“.

Důkaz, jak je video pro Facebook důležité, je uzavírání smluv s některými vydavateli a médii, kterým chce sociální síť platit za to, že budou pravidelně živě vysílat. Není veřejně známo, o jaké částky půjde, nicméně Facebook tím chce přilákat co nejvíce uživatelů, a to z obou stran – vysílajících i sledujících.

Mnoho prvků si Facebook vypůjčil právě od Periscope. Během vysílání půjde vše v reálném čase komentovat, a to jak v podobě textu, tak i novými emotikony. Ty po obrazovce plují zprava doleva, jak je lidé posílají, a komunikovat může se svými diváky i sám vysílající. Facebook tvrdí, že živá videa uživatelé komentují až desetkrát více, takže umožnění reagování v reálném čase je klíčovou vlastností. I to už ostatně ukázal Periscope.

Pokud živý stream uživatel nestihne, může si ho následně pustit ze záznamu, a to včetně všech komentářů. Při natáčení videí je možné cílit na specifické skupiny nebo události a také si můžete nechat posílat notifikace, pokud začne vysílat někdo z vašich přátel. Streamy půjde oživit různými filtry, které má v plánu Facebook dále rozšiřovat, a půjde také kreslit.

Ve zmíněném „video hubu“, do kterého se dostanete přes tlačítko uprostřed, si uživatel může prohlédnout ta nejzajímavější videa na Facebooku, nahrávky svých přátel a další obsah spojený s videem. Na desktopu bude fungovat funkce „Facebook Live Map“, díky které mohou zájemci vidět na mapě, kde se právě vysílá. Co je pak klíčové, videa jdou na Facebooku poprvé i přímo vyhledávat, což je novinka obrovského významu, která z Facebooku dělá plnohodnotný videoportál s ambicí konkurovat YouTube.

facebook-live2-640x365

Facebook Live je bezpochyby počin, který může pro společnost znamenat opravdu významnou sílu. Nejen že do kapsy zřejmě hravě strčí Periscope a další podobné služby, a to díky své velmi široké základně aktivních uživatelů, ale také může stanovit zcela novou laťku přímých přenosů na sociálních sítích.

Mark Zuckerberg vidí ve videu budoucnost a následující měsíce ukáží, zda i uživatelé. Již nyní ale každý na Facebooku vidí, že videí se sdílí čím dál tím více, takže trend je jasný. Změny do svých aplikací Facebook vydává postupně, takže je možné, že výše zmíněné novinky zatím nevidíte. Měly by však dorazit v následujících týdnech.

Zdroj: Facebook, The Verge, BuzzFeed, The Next Web
VIA Jablíčkář.cz (Filip Houska)