Video na YouTube popisuje, jak Facebook krade miliardy views

Komentářů (0) Facebook, YouTube

Na youtubovém kanálu In a Nutshell je ke zhlédnutí velice zajímavé video, které se zabývá problematikou Facebooku a jeho přístupu k videím z hlediska autorských práv či počítání views. Firma Marka Zuckerberga se chlubí, jak úspěšným videoportálem se stala a jak neuvěřitelně roste počet zhlédnutí u facebookových videí. Poutavě vypadající údaj o 8 miliardách zhlédnutí denně má ale hned několik háčků.

Prvním velkým háčkem je, že jedno „zhlédnutí“ na Facebooku se značně liší od jedno „zhlédnutí“ například na YouTube. Facebook totiž počítá video za zhlédnuté již po 3 sekundách, a to i za předpokladu, že je u něho ztlumen zvuk. Na Facebooku navíc funguje automatické přehrávání, takže pokud svou Timeline projíždíte dostatečně pomalu, „zhlédnete“ celou řadu videí, aniž byste chtěli, nebo si toho vůbec pořádně všimli.

Na YouTube naproti tomu musíte video skutečně cíleně sledovat a jako zhlédnuté je označeno až po 30 sekundách. Youtubová videa se na Facebooku automaticky nepřehrají a na zdi se vám jich navíc bude zobrazovat o mnoho méně, protože Facebook speciálním algoritmem protěžuje videa nahraná v rámci vlastního rozhraní.

retention

Facebook ale svých milníků v počtu zhlédnutí nedosahuje jen „jiným počítáním“. Poněkud kontroverzní je také způsob, jakým se na největší sociální síť světa dostává audiovizuální obsah. Ten je totiž často ukradený právě z YouTube a jelikož Facebook nemá vlastní obdobu Content ID, kdokoli může na Facebook nahrát jakékoli video a uvádět ho za vlastní.

Nejúspěšnější videa na Facebooku jsou právě ta kradená z YouTube a potíž je v tom, že jejich původní tvůrci z jejich úspěchu nemají vůbec nic. A protože Facebook zvýhodňuje videa nahraná v rámci jeho sítě, v prostředí Facebooku jsou mnohem úspěšnější kradené verze videí, než jejich originál, který je na Facebooku sdílen skrze YouTube. Tomuto přivlastnění si cizího videa se říká freebooting a jedná se o problém, který je v prostředí Facebooku skutečně všudypřítomný.

freebooting

Jak již bylo řečeno, v rámci YouTube funguje takzvané Content ID, které podobné krádeže videí znemožňuje. Bohužel se ale jedná o opatření, které je účinné právě jen v rámci videoportálu Googlu a nefunguje napříč platformami.

Jedinou cestou, jak může youtuber znemožnit kradenému videu jeho poklidnou existenci na Facebooku, je jeho nahlášení skrze zdlouhavý a složitý formulář. Facebooku navíc trvá několik dní, než takové video stáhne, přičemž v té chvíli se již video dávno mohlo stát virálem a dosáhnout drtivé většiny svých potencionálních zhlédnutí. Smutné také je, že stažením videa z Facebooku celá záležitost končí a plagiátora nečeká ani sebemenší postih.

copyright

Facebook je tedy možná solidní platformou pro konzumenty, ale vůči tvůrcům příliš spravedlivý není. Kromě aktivní ochrany jejich duševního vlastnictví prokazuje i závažné nedostatky ve zpětném řešení problémů s plagiátorstvím. S tvůrci videí se navíc Zuckerbergova firma nedělí ani o zisky z reklamy. Navzdory chlubivým prohlášením o pokořených milnících je tedy evidentní, že v oblasti online videa má Facebook hodně co dohánět.

Pokud se o celém mechanismu freebootingu či pochybnému nabírání views chcete dozvědět více, prohlédněte si přiložené video (opatřené i českými titulky), na které jsme odkazovali již v úvodu článku.

Zdroj: YouTube