Němečtí youtubeři pomáhají vládě s islámskou osvětou

Komentáře (3) YouTube

Možná největším nebezpečím, které s sebou nese tzv. migrační krize, je vlna strachu, která je živnou půdou pro různé nacionalistické až extremistické tendence. Nejlepší prevencí proti podobným nebezpečím je obvykle osvěta, čehož si jsou například v Německu vědomi. A protože je velice důležité vzdělávat především mladé, německá vláda začala oslovovat youtubery. Ti mají ve svých videích rozptylovat mýty, vysvětlovat pojmy a bojovat s iracionálním strachem.

Osvěta má v Německu celou řadu podob a podílí se na ní především Spolková centrála pro politické vzdělávání, která funguje prakticky celou poválečnou éru. Její cíl je přitom jednoduchý. Nechce dopustit, aby se Německo ještě někdy vrátilo k diktatuře.

Tato instituce začala v návaznosti na migrační krizi tisknout německou ústavu v arabštině a vytvořila informační materiály pro dobrovolníky i pro samotné uprchlíky za účelem usnadnit jim jejich první kroky v Německu.

Dalším druhem osvěty, který organizace využívá, je pak právě již zmíněná spolupráce s youtubery. „Zkoušíme všechny možné způsoby jak zasáhnout nové publikum. Spolupracujeme s úspěšnými youtubery, kteří skrze videa vysvětlují mladým lidem třeba jednotlivé pojmy z islámu. To je podle mě cesta i pro Česko, kde má internet obrovský dosah,“ vysvětlil Českému rozhlasu Daniel Kraft ze Spolkové centrály pro politické vzdělávání.

Ve službách osvěty na YouTube působí i ty největší hvězdy německé scény. Dobrým příkladem je Hatice Schmidtová, která dříve nahrávala videa převážně o tom, jak se správně malovat, jak používat pleťovou masku nebo jak si upravit nehty. Teď svým fanouškům vysvětluje základní pojmy spojené s islámem. Stejně se angažuje i největší hvězda německého YouTube, mladík LeFoid.