Zajímavá čísla o české twitterové a instagramové scéně přináší Klaboseni.cz a Obrazeni.cz

Komentářů (0) Instagram, Twitter

Pokud pracujete ve sféře marketingu, nebo vás zkrátka zajímá česká a slovenská twitterová a instagramová scéna, nejspíš vás mrzí, že Twitter ani Instagram nezveřejňují žádná data pro konkrétní trhy. Není tedy nic složitého najít si základní globální statistiky týkající se těchto dvou velkých sociálních sítí, ale zjistit něco o jejích českých a slovenských uživatelích je opravdový oříšek.

Naštěstí na našem trhu působí Josef Šlerka, který v minulosti spustil dva velice zajímavé weby, o kterých ale příliš lidí neví. Nejdříve vzniklo www.klaboseni.cz, které mapuje aktivitu na českém a slovenském Twitteru, a tento web byl časem doplněn ještě o  www.obrazeni.cz, které podobným způsobem analyzuje lokální uživatele také na foto-sociální síti Instagram.

Klábosení_do_clankuKlábosení je jednoduchý web, který umí vyfiltrovat české a slovenské tweety (pípnutí) a kromě toho přináší přehled nejoblíbenějších hashtagů za posledních 24 hodin resp. 7 dní. Z hlavní stránky se pak dá prokliknout ještě na stránku Statistiky, kde najdete přehled 101 nejvlivnějších československých uživatelů twitteru, což je z marketingového hlediska velice cenný údaj. Statistiku sestavuje služba www.klout.com.

Velkým přínosem Klábosení je také to, že přináší přehled o tom, jak velký náš Twitter je. Klábosení momentálně registruje tweety od více než 210 000 českých nebo slovenských uživatelů. Kritériem pro indexaci na Klábosení je alespoň 15 procent tweetů v národním jazyce nebo přihlášení se k území Česka či Slovenska. Seznamy jsou ještě ručně editovány a dynamicky se mění podle zmíněných kritérií.

Obrazení__stats

Podobně funguje i web Obrazení, který je zaměřen na lokální instagramovou komunitu. Instagram je v našich podmínkách zatím snad ještě záhadnějším prostředím než Twitter, takže alespoň základní přehled o aktivitě českých a slovenských instagramistů byl věcí nesmírně žádanou.

Základní data Josef Šlerka a jeho Socialbakers získali z fotek publikovaných prostřednictvím Instagramu na Twitteru. V současné době tvůrci Obrazení ladí indexovací postup a metodu detekce českých a slovenských účtů, takže se dá očekávat, že se nástroj brzy stane ještě mnohem užitečnějším.

Prozatím se na Obrazení dozvíte, jaký obrázek je na českém a slovenském Instagramu nejoblíbenější za posledních 24 hodin, jaké hashtagy byly v posledních čtyřiadvaceti hodinách nejpoužívanější a jaký příspěvek na našem Instagramu je nejdiskutovanější. Velice zajímavý je samozřejmě opět údaj o velikosti naší instagramové scény. Ta dle Obrazení momentálně čítá téměř 182 000 uživatelů.