Budoucnost komunikace je v přirozenosti – Web Summit 2015

Komentářů (0) Ostatní

Na Web Summitu jsme navštívili také přednášku s provokativním názvem Je smartphone mrtvý?. Na pódiu hovořili Aaron Grant z Thalmic Labs, Ari Roisman z Glide, Jesse Robbins z Orion Labs a také Ewan Spence z časopisu Forbes, kteří se poměrně jednoznačně shodli na jednom. Budoucnost komunikace spočívá v její přirozenosti a v jejím přibližování k reálnému rozhovoru.web_summit_machine

Komunikujeme-li pomocí textových zpráv, v našem projevu chybí barva hlasu, tón, emoce, gesta i výrazy ve tváři. Často tedy může docházet k neporozumění či mylným výkladům. Takováto komunikace je tedy svým způsobem zpátečnická a nemoderní, i když si píšeme z těch nejmodernějších iPhonů, nebo dokonce hlasem zadáváme do chytrých hodinek.

Podle osobností, které na pódiu vystoupily, je tedy jen otázkou času, kdy se komunikace přenese ze smartphonu na zařízení, jež umožní lidem komunikovat tak, jakoby si povídali tváří v tvář. Ari Rosiman si myslí, že takovými zařízeními budou wearables nové generace, které postupně vzejdou z konceptu Apple Watch.

Ač na nás chytrý telefon může působit jako vrchol pokroku a takovýto názor se nám tedy může zdát minimálně netradiční, něco na něm nejspíš bude. Ukazuje se, že přirozenost a autenticita komunikace je skutečně trendem, který vládne světu. Podívejme se například na to, jak se proměnil svět blogerů. Mezi lidmi jsou čím dál populárnější ti blogeři, kteří své názory a svou osobnost vyjadřují skrze videa (převážně na YouTube).

Důvod popularity YouTuberů je jednoduchý a koresponduje s hlavní myšlenkou přednášky. Diváci (dříve čtenáři blogů) zkrátka preferují možnost vidět výraz ve tváři blogera, vnímat jeho emoce a slyšet jeho hlas. Zážitek z takového komunikace, i když v tomto případě jednostranné, je autentičtější, přirozenější a jasnější.