Facebook na nejbližších 10 let: konektivita, AI a VR – Web Summit 2015

Komentářů (0) Facebook

Mike Schroepfer, CTO Facebooku, představil na Web Summitu 2015 vizi Facebooku na nejbližěích 10 let. S jistotou můžeme říct, že prolínání virtuálního a reálného světa bude pokračovat dosud nevídaným tempem.

Schroepfer představil tři hlavní oblasti zaměření vývojářů Facebooku. První je globální konektivita, kterou mají zajišťovat bezpilotní letouny vysoko v atmosféře a laserový přenos dat. Mnohem zajímavější z hlediska obsahu a konkurenčního bojem mezi Facebookem a Googlem, je ovšem focus Facebooku na vývoj umělé inteligence, která má usnadnit mapování a interpretaci fyzické reality.

Vývojáři Zuckerbergova kolosu intenzivně pracují na tom, aby uživatelé v nejbližších měsících mohli položit své oblíbené sociální síti dotazy typu “co anebo kdo je na obrázku?” a doplnit otázkou “co dělá”. Schroepfer demontroval příklad, kdy systém rozeznal, že na obrázku je dítě a identifikoval, že si čistí zuby.

Machine learning, který na pozadí bude zpracovávat všechny vstupy od uživatelů má dokonce za úkol naučit se přdpovídat příští stav  věcí. Druhé demo obsahovalo oblíbenou hru, ve které se staví věž z kostiček a algoritmy Facebooku jsou dnes schopny spolehlivě určit, jestli po vytažení konkrétní kostičky věž spadne či nikoli. Pro ty paranoidnější z nás docela mrazivá vize, jelikož dle ukázek z konference už nyní dokáží pokročilé programy přesně identifikovat objekty ve svém zorném poli, předvídat jejich pohyb, sledovat ho a tyto podněty zpracovávat v kontextu všech ostatní informací a dat.

Třetí vize byla věnována virtuální realitě. Schoepfer představil doplňek VR brýlý Oculus Rift, do kterých Facebook vkládá velké naděje, nazvaný Oculus Touch. Jde o ovladače, které doplňují vizuální vjem virtuální reality o možnost se jí “dotknout”.