YouTuber smazal svému sokovi kanál, věc málem řešila policie

Komentářů (0) YouTube

Nejdříve si představte něco, na čem dva roky usilovně pracujete, hýčkáte to a žijete tím. A potom si představte, že to něco jednoho rána beze stopy zmizí. Nevíte kam a nevíte proč. Přesně něčím takovým si prošel YouTuber Freescoot, který v jednu chvíli zjistil, že jeho kanál s více než 200 videi takřka beze stopy zmizel a zůstalo po něm jen prázdné „něco“ s podivným názvem a neznámou profilovou fotkou. Začněme ale hezky od začátku.

Freescoot se zúčastnil prázdninového kempu pro YouTubery, na kterém působil jako instruktor. Jednalo se zkrátka o jakýsi tábor, na kterém se děti učily mimo jiné natáčet a stříhat video. Na tomto kempu si Freescoot bohužel omylem do počítače, ke kterému mělo přístup jen pár youtuberů, uložil heslo ke svému účtu, a jak se později ukázalo, jiný YouTuber toho využil. Freescootovi někdo, jak již bylo řečeno, smazal veškerá jeho videa, přejmenoval jeho kanál a změnil pozadí i profilovou fotografii kanálu.

Když Freescoot později otevřel svůj kanál, nemohl věřit vlastním očím a zažil si něco, co každému YouTuberovi musí připadat jako nefalšovaná noční můra. Po prvotním šoku a definitivním zjištění, že se nejedná o krátkodobý technický problém, Freescoot kontaktovat naši multikanálovou partnerskou síť Tubrr, jejíž je součástí. Vylíčil nám, co se stalo, a požádal nás o pomoc. My tedy okamžitě kontaktovali naší oficiální podporu v Googlu.

Freescoot byl situací samozřejmě značně vyveden z míry a začal si uvědomovat, jaké následky s sebou může takováto „sranda“ neznámého kolegy YouTubera nést. A nejde jen o ušlý zisk z reklamy ve videích. YouTubeři včetně Freescoota totiž často mají smlouvy s firmami, jejichž produkty propagují ve svých videích a inkasují za to peníze. Pakliže ale video propagující daný produkt z YouTube zmizí, smlouva je přirozeně porušena a může dojít ke skutečným problémům. Ve vzduchu tedy okamžitě visela potenciální trestní oznámení. Něco takového zkrátka není sranda.

Další šok ale na Freescoota teprve čekal. Po Facebooku se začala šířit pomluva vykonstruovaná YouTuberem Ikarem, který tvrdil, že si Freescoot kanál smazal sám, aby na sebe přitáhl pozornost. Nic takového ale pravda není, což ostatně partnerská síť Tubrr spravující Freescootův již veřejně potvrdila.

Rádi bychom se vyjádřili k aktuální situaci kolem nařčení od Ikaro, že si Freescoot smazal videa na svém YouTube kanále sám, aby se zviditelnil. Můžeme potvrdit, že v neděli v 9 h ráno jsme dostali informaci o tom, k čemu došlo (smazání všech videí na kanále a přejmenování), a byli požádání o obnovení. Jako multikanálová síť poskytující servis youtuberům máme přístup do backendu kanálů a můžeme potvrdit smazání videí…

Situaci jsme tedy začali intenzivně řešit s naší technickou podporou YouTube a naštěstí se nakonec podařilo kanál vrátit do původního stavu. Googlu se podařilo kanál obnovit z poměrně aktuální zálohy a nakonec tedy vše dobře dopadlo. Je ovšem smutné, kam až může zášť méně úspěšného „kolegy“ YouTubera vést. Takovéto chování je zkrátka nepřípustné a není jen za hranicí vkusu. Je za hranicí zákona.