Google si již pro YouTube bez reklam za předplatné získal 90 % tvůrců

Komentářů (0) YouTube

V dubnu letošního roku zaslal YouTube tvůrcům dopis, ve kterém je informoval o tom, že chystá možnost využívání portálu YouTube bez reklam za měsíční poplatek. Od té chvíle již pár měsíců uběhlo a magazín Bloomberg nyní informuje o tom, že novinka již nabývá konkrétních rysů a přijít by měla ještě letos. Googlu se totiž již podařilo podepsat smlouvu s velkou většinou tvůrců, jejichž výpočet zisků se v důsledku změn samozřejmě promění.

Google zatím nemá uzavřené dohody s kanály televizních stanic, ale již podepsal smlouvy s většinou důležitých tvůrců v rámci sítě YouTube. Ve veřejném prohlášení Google sdělil, že „jde vše podle plánu“.

Máme podporu ze strany velké většiny tvůrců a dohodami pokryto více než 90 procent obsahu na YouTube. Další dohody jsou blízko uzavření.

Článek Bloombergu tak zažehnává dřívější pesimismus prezentovaný například magazínem The Information, který upozorňoval na mnohé překážky, kterým musí YouTube čelit při své snaze zavést nový byznys model s předplatným. Televizní kanály totiž mají vlastní smlouvy se sítěmi jako Netflix či Hulu, které nový typ partnerství s YouTube minimálně komplikují, když už ne znemožňují. Podle článku The Information navíc měli z novinky značné obavy i tvůrci, kteří se strachovali především o to, aby kvůli předplatitelům nepřišli o část svých zisků.

Další obavy a nevoli navíc vyvolala změna podmínek YouTube, díky které může Google jakékoli video, které jeho tvůrce nebude chtít předplatitelům bez reklam zpřístupnit, učinit soukromým a de facto ho tak z YouTube pro ostatní uživatele odstranit.

Podle prohlášení Googlu každopádně byly obavy komunity tvůrců alespoň prozatím zažehnány, což je pro YouTube i pro zájemce o YouTube bez reklam dobrá zpráva. Zdroje magazínu Bloomberg uvádějí, že by firma mohla na předplatné napasovat také další služby, jako například chystanou hudební službu Music Key. Předplatitelé by kromě toho mohli být těmi prvními, kteří si budou moci vyzkoušet nejzajímavější chystané novinky. Již delší dobu se mluví například o tom, že YouTube připravuje možnost stažení videí a jejich následné sledování v režimu offline.

Exkluzivní pro předplatitele by pak mohl být i vybraný obsah YouTube. Největší videoportál spolupracuje například s tvůrci jako The Fine Bros a Joey Graceffa na originálním seriálu, což by mohl být vzorový příklad unikátního obsahu, který bude zpřístupněn pouze předplatitelům.

Zdroj: tubefilter