Co je to „branding“ a proč je důležitý na YouTube

Komentářů (0) YouTube

Jeden z klíčových fenoménů okolo YouTube je zajisté „branding“. Co to vlastně je? Jedná se o marketingovou praktiku, která vytváří jméno a jistou symboliku, která odlišuje konkrétní značku či produkt od jiných. Problém je ovšem o něco složitější. Branding má celkem 21 různých podtypů, přičemž v prostoru YouTube jsou klíčové především dva – osobní branding a firemní branding.

Osobní branding se točí okolo vás. Znamená kdo jste, jaký je váš veřejný obraz a třeba jaký máte hlas. Jako YouTuber se v podstatě musíte stát značkou a najít způsob, jak být oblíbenější, než jsou tisíce konkurenčních značek. Oblíbenější pak musíte být nejen v očích veřejnosti, ale také v očích firemních značek, protože to vás udělá bohatými. Například Nike se snaží z těch nejpopulárnějších atletů udělat značku a symbol, který bude neodmyslitelně patřit k firemní značce Nike. Z toho totiž plynou peníze, a to oběma stranám.

Důležitost brandingu si můžeme ukázat na příkladu v Americe populární automobilové soutěže NASCAR. Její jezdci jezdí takřka od hlavy až k patě „zabalení“ do log různých firem a reklamy pokrývají i celá jejich auta. Značky chtějí, aby byli známí jezdci tvářemi jejich produktů, a patřičně si za to zaplatí.

Jeden z nejznámějších jezdců NASCAR Dale Earnhardt Jr. si například ročně vydělá 26 milionů dolarů, přičemž ze závodů samotných mu na účet putují „pouze“ 4 miliony. Samotná soutěž NASCAR od sponzorů ročně vyinkasuje 3 miliardy dolarů, což je podle časopisu Forbes dvojnásobek toho, k čemu si stejným způsobem přijde fotbalová liga NFL.

nascar_earnhardt

Kde se tolik peněz bere? Důvod je ten, že podobný typ reklamy opravdu funguje. Fanoušci Dala Earnhardta Jr. mají skutečně pozitivní vztah ke značkám, které tento muž propaguje, identifikují je ve vztahu s NASCAR a často zvažují koupi jejich produktů. Proto i YouTube stojí o to, aby v jeho prostoru vystupovali lidé, kteří disponují jistým osobním brandingem a tím přitahují i branding firemní a s ním mnoho peněz.

Ukázkou toho, jak se osobním a firemním brandingem vydělává na YouTube, je třeba sám herní král PewDiePie. Ten si podle zpráv magazínu Wall Street Journal vydělá 4 miliony dolarů ročně. Toto číslo navíc nyní bude ještě o hodně vyšší, protože zpráva Forbesu vyšla v době, kdy měl tento YouTuber 26 milionů odběratelů. Dnes má však PewDiePie ještě o 10 milionů sledujících více.

Není jasné, jaký podíl z této částky si PewDiePie vydělá čistě díky počtu shlédnutí či zobrazení reklam a kolik mu na základě soukromých dohod zaplatí různé firmy. Teoreticky mu totiž mohou platit jistou částku například vydavatelé počítačových her, které PewDiePie svým hraním propaguje, nebo výrobci herního vybavení, které je díky němu na očích již 36 milionů sledujících jeho kanálu. A právě to je branding.

Zdroj: New Media Rockstars, obrázky: www.bopmyspace.com, solutionswide.com