YouTube bude za předplatné bez reklam

Komentářů (0) YouTube

Google neoficiálně potvrdil přípravu předplatného pro svůj videoserver YouTube. Firma nejprve na chystané změny prostřednictvím e-mailu upozornila producenty obsahu. V dopise jim píše o plánu na zavedení služby, která za zatím nespecifikovaný poplatek odstraní uživatelům reklamy zobrazované na začátku přehrávání videí. Google tuto novinku předkládá, jako další možnost výdělku pro tvůrce obsahu. Ti z celkového obratu YouTube momentálně získávají asi 55 procent.

Kromě přilepšení tvůrcům však samozřejmě YouTube hledá finanční zdroje i pro sebe. Zpráva deníku The Wall Street Journal totiž tvrdí, že videooprtál ani po 9 letech pod křídly Googlu nevystoupal do černých čísel, a to navzdory miliardě uživatelů, kteří YouTube měsíčně používají. Druhá nejnavštěvovanější stránka světa si stěží vydělá na vlastní provoz, který podle redaktorů z WSJ a jejich zdrojů ročně stojí 3,8 miliard dolarů.

Zavedení předplatného je mimo jiné i reakcí na fakt, že čím dál více uživatelů prohlíží YouTube z mobilních zařízení, kde je efektivita reklamy omezena. YouTube se navíc chce stát i hudební službou svým způsobem podobnou například Spotify. Hudební služba YouTube Music Key je již v testovací fázi a ve vybraných zemích, mezi něž Česká republika bohužel nepatří, za poplatek poskytuje funkce, jako je poslech hudby na pozadí na mobilních telefonech či možnost stažení klipů. Ty pak díky tomu lze prohlížet a poslouchat i bez připojení k internetu, což je jedna z funkcí, které si uživatelé velice cení i právě u Spotify a dalších podobných služeb.

Server Socialblade se v souvislosti s novinkou pustil do analýzy toho, jak vlastně bude Google řešit vyplácení odměn tvůrcům, když budou někteří z diváků předplatiteli a nebude na ně tedy cílena reklama. YouTube se i v takovém případě bude držet své standardní 45% provize a kanály si z předplatného rozdělí zbylých 55 %. Podíl konkrétního kanálu pak bude podle všeho záviset na tom, jak moc budou uživatelé sledovat právě jeho obsah.

To znamená, že pokud jeden konkrétní platící divák bude ve velké míře sledovat váš kanál, ale nebude příliš sledovat nic jiného, vy si ze zbylých 55 % jeho předplatného ukousnete větší kousek. Když platící divák bude sledovat jen jedno z vašich videí a vedle toho mnoho cizích videí, získáte z jeho předplatného jen nepatrnou část. Neexistují však zatím žádné oficiální informace o tom, jak přesně bude YouTube zisky počítat.

Redaktoři webu Socialblade si nicméně vyplácení odměn představují následovně:
– Uživatel si zaplatí předplatné ve výši řekněme 10 dolarů měsíčně.
– YouTube si ihned uzme svých 45 % a pro tvůrce tedy zbude na stole 5,50 dolarů.
– Pro zjednodušení předpokládejme, že tento konkrétní platící divák bude sledovat jen dva kanály, a to například kanál PewDiePie a Jennu Marbles.
– Během měsíce uživatel zhlédne 50 videí, z toho 35 videí od PewDiePie a 15 videí od Jenny.
– Kanál PewDiePie tedy ukořistil 70 % času daného uživatele na sledování videí a Jenna zbylých 30 procent.
– Tyto procentuální podíly by se tedy měly promítnou i do zisku. PewDiePie obdrží 50 % z 5,50 dolarů, což je 3,85 dolarů. Jenna získá zbylých 30 %, což je 1,65 %.

Takto by tedy podle dostupných informací a a analýzy serveru Socialblade mělo vyplácení odměn vypadat. V žádném případě se však nejedná o žádné oficiální informace, za jejichž platnost ručíme. YouTube totiž do výpočtů může zařadit i další faktory. Může například počítat dobu přehrávání místo jejich počtu a podobně.

Nové podmínky pro partnery začnou platit 15. června letošního roku. Zatím je kolem nich ale pár otazníků. Kromě toho prozatím není jasné, jak se bude situace vyvíjet s hudební službou YouTube Music Key a zda bude uvedena do ostrého provozu ještě letos. Podle zpráv magazínu Blooberg je ale oficiální spuštění služby skutečně v plánu již na závěr roku 2015. Kdy se služba dostane i do České republiky ovšem není známo.

Zdroj: TubeFilter, Socialblade