Vydělávejte na YouTube: Jak je to s CPM, a co jej ovlivňuje

3 komentáře YouTube

Hodně lidí se nás ptá jak je to s výší výdělku na YouTube. Rozhodujícím ukazatelem výdělků je CPM – tedy výnos z tisíce monetizovaných views. Mnoho youtuberů poukazuje a ptá se na to, jaké je rozdíl mezi partnerstvím s českou mutlikanálouvu sítí a sítí zahraniční. V poslední době se také začaly objevovat marketingové akce zahraničních sítí, které se snaží nalákat tvůrce právě na vyšší CPM, které ale častokrát nemohou zaručit. Pojďme se na to podívat.

Co je to s CPM a kde jej najdu?

cpm1CPM (cost per mille) je faktická cena za tisíc zobrazení, tzn. odhadovaný průměrný hrubý příjem za tisíc přehrání, při nichž se zobrazila reklama, bez ohledu na to, která konkrétní přehrání byla inzerentovi naúčtována.

Najdete ho v YouTube Analytics vašeho youtube kanálu v sekci Přehled příjmů, Výkon reklamy.

Na čem záleží výše CPM?

Není to jednuduché, výši CPM ovlivňuje několik faktorů. Bude-li vám někdo nabízet poměrně vysoké příjmy díky CPM pět a více dolarů, buďte obezřetní, většinou to je bez garance a jedná se o velmi šikovnou reklamu.

Výše CPM se řídí například tím, jaké publikum vaše videa sleduje. Často je lze vidět vyšší CPM u publika v produktivním věku – tedy nad 20 let věku. Je to dáno například tím, že reklamy u těchto cílových skupin je více a je pro inzerenty dražší, neboť této cílové skupině inzerenti prodávají daleko dražší produkty. Například bankovní služby, automobily, úvěry, elektroniku a další, tedy to co mladému divákovi neprodají, anebo prodají mnohem hůře. Hraje zde roli také faktor, jaká reklama se pro vaše videa prodala, tedy jestli jen banner ve videu nebo videoreklama před videem. Tyto reklamy jsou různě drahé.

Také rozhoduje zda reklama byla na YouTube prodána v aukci nebo systémem přímé rezervace, což ale není předmětem tohoto článku. Mnohem více rozhoduje množsví prodané reklamy na YouTube. A zde vám může například velmi pomoci publikum z USA a dalších zemí mimo ČR a Slovensko. V těchto zemích na západ od našich hranic je na YouTube daleko větší množství prodané reklamy. Není výjimkou v jednom videu zhlédnout i několik reklam. Určitě si také můžete sami vybavit situaci kdy jste si na YouTube spustili video ve spojených státech a množství zobrazené reklamy bylo daleko vyšší.

Poslední možností jak dosáhnout vyššího CPM u vašeho kanálu, je být součástí multikanálové sítě, která v daných zemích kam cílite nakupuje u inzerentů svoji reklamu a zobrazuje ji před videama svých partnerů. Proto vás může lákat zahraniční sít na vyšší CPM. Ale myslete na to, že pokud vaše videa nemají hlavní sledovanost v zahraničí, nijak vám to nepomůže. Vašim českým divákům se jejich nakoupená zahraniční reklama nebude zobrazovat a CPM tedy budete mít v mezích českého průměru, což je CPM kolem dvou dolarů.

Jak zvýšit své CPM?

Zkontrolujte je, zda vaše videa mají zapnuté veškeré formáty reklamy. Tedy InVideo, InStream, InDisplay.

Dašími složitějším způsobem je začít cílit na starší publikum – tedy ideálně věk diváků 18-24 nebo starší. Ale vzhledem k tomu, u jakého publika YouTube v České republice dominuje, je toto poměrně složitý krok a může být velmi težké jako mladý tvůrce zaujmout svou tvorbou starší publikum.

Kromě toho, že budete jen doufat ve více reklamy, můžete začít svoji tvorbu zaměřovat na zahraniční publikum. Například tím, že videa budete titulkovat, tím pádem budou přístupná i pro diváky, kteří nemluví česky. K tomu je ale potřeba videa a celý kanál optimalizovat pro zahraníční trh, a zde už je lepší vyhledat pomoc odborníků. Nejtěžším krokem v této fázi je orientovat videa plně do angličtiny, tudíž přestat točit česky ale například je česky jen titulkovat.

Připravili jsme pro vás tabulku kanálů v naší multikanálové síti (a jednoho ze zahraniční sítě), abyste viděli, jaká je souvislost mezi výdělky a věkem nebo zemí, ze které divák video sleduje.

[fullwidth] [onethird] [paragraph] Pořad o vaření
[list style=“arrow“] [item]cílová země: USA/Holandsko[/item] [item]demografie: 25 – 44 let [/item] [item]muži 47% vs ženy 53%[/item] [item]prům. CPM: 24,12$[/item] [/list] [/paragraph] [/onethird] [onethird] [paragraph] Hudba / DJ
[list style=“arrow“] [item]cílová země: USA[/item] [item]cílová demografie:18 – 34 let [/item] [item]muži 89% vs ženy 11%[/item] [item]prům. CPM: 11,17$[/item] [/list] [/paragraph][/onethird] [onethird] [paragraph] Film
[list style=“arrow“][item]cílová země: USA, Filipíny, Indonésie[/item][item]cílová demografie: 18 – 44 let[/item][item]muži 70% vs ženy 30%[/item][item]prům. CPM: 6,29$[/item][/list] [/paragraph][/onethird] [/fullwidth] [fullwidth] [onethird] [paragraph] Hudební label
[list style=“arrow“] [item]cílová země: ČR/SK[/item] [item]cílová demografie 18 – 24 let[/item] [item]muži 76% vs ženy 24%[/item] [item]prům. CPM: 2,62$[/item] [/list] [/paragraph] [/onethird] [onethird] [paragraph] Zábavní pořad pro mladé (v zahraniční síti)
[list style=“arrow“] [item]cílová země: ČR[/item] [item]cílová demografie: 13 – 24 let [/item] [item]muži 92% vs ženy 8%[/item] [item]prům. CPM: 2,37$ [/item] [/list] [/paragraph] [/onethird] [onethird] [paragraph] Youtuber
[list style=“arrow“] [item]cílová země: ČR[/item] [item]cílová demografie: 13 – 24 let [/item] [item]muži 61% vs ženy 39%[/item] [item]prům. CPM: 1,93$[/item] [/list] [/paragraph] [/onethird] [/fullwidth]

V tabulce můžete jasně vidět, že v ČR s výší CPM dominují videa se starší cílovou skupinou přičemž celkově v souhrnu dominují kanály, které jsou zaměřením a cílovou skupinou mimo ČR. Jedním z důvodů vyššího CPM u kanálů se starším publikem je to, že pro tuto cilovou skupinu se prodává více reklamy za vyšší ceny, zatímco u mladšího publika je to horší, jak už jsme vám říkali.A v poslední řadě tedy za rozdíly v CPM u český a zahraničních kanálů stojí také množství prodané reklamy. V ČR je reklamy mnohem méně, což se projevuje na příjmech.

Ve výši vašich příjmů hraje CPM velkou roli. Není však jedinou. Nezapomeňte, že uvedené CPM je v hrubých příjmech, musíte tedy odečíst podíl Googlu. Neboť CPM je cena za kterou Google reklamu prodal. Myslete na to, že zvýšit příjmy si můžete i další cestou například reklamou na produkty ve formě umístění produktu do videa. Buďte ale opatrní a nechte si poradit. Je tenká hranice mezi správným umístěním produktu do videa a porušením podmínek YouTube, což může vést až k blokaci kanálu a zpeněžení.