Jak na Youtube?

Komentář (1) YouTube

Thomas Ridgewell, známější pod nickem TomSka je zahraniční anglicky mluvící Youtuber, který tvoří videa již více než 12 let. Za tu dobu sesbíral mnoho zkušeností, jak uspět a jak ne. Nedávno se ve speciálním videu „How to Youtube“ o tyto informace s vámi podělil. Ať už se nemůžete mrknout na video nebo neumíte dostatečně dobře anglicky, tak pro vás máme zde to nejdůležitější, co ve videu zaznělo.

Sleduj a uč se

Lidstvo a jeho vývoj už odjakživa funguje na principu kopírování, modifikování a kombinování věcí co už zná. Díky tomu mnohdy vzniknou nové skvělé kombinace a nebo se dokonce do mixu přihodí náhoda vznikne něco naprosto nového. Stejně tak byste k tvorbě měli přistupovat vy. Sledujte jak dobré, tak i špatné tvůrce a snažte se zjistit co tvoří úspěšná videa, stejně tak jako kde tvůrci dělají chyby, když se videa nevydaří.

Utvoř si styl

Ten v základu vyplyne z typu videí, co chceš tvořit a jakou tvorbou jsi byl ovlivňován. Chceš dělat vlogy, sketche, VFX, animace nebo let´s playe? Tak je dělej a dej všem najevo, že to je to, co tvoříš! Pokud budeš mít štěstí, tak možná vymyslíš naprosto nový žánr/formát videí.

Buď rozeznatelný

Základem toho, abys vynikl v davu, je originální jméno, které bude mít šmrnc, nebude již zabráno, nenajdeš v něm čísla a divné znaky a nakonec je to jméno, které se dá dobře vyslovit. Musíš vybalancovat originalitu a zároveň stravitelnost svého nicku.

Další věc, kterou potřebuješ k budování své persony je, abys lidem uvízl v hlavě. Musíš mít nějaké originální a dobře zapamatovatelné hlášky či momenty ve videích, které se lidem budou vybavovat v průběhu všedního života, a které můžeš používat například na své náramky apod. Ukázkovým příkladem by nám mohl posloužit vlogger Stejk se svým „Rebel vole!“.

Druhý kanál?

Může se vám zdát zbytečné zakládat si druhý kanál, ale upřímně, je mnohem lepší dělat chyby a nejisté experimenty a něčem, co se vydává jako místo, kde si budete hrát a dělat věci, které jsou zaměřené na vaše fanoušky a lidi, co se o vás a vaši tvorbu zajímají. Na jednu stranu se takto vyhnete negativním reakcím a spamování svého hlavního channelu a zadruhé nebudete mít potřebu si každých několik let zakládat nový kanál, abyste za sebou „zamázli“ minulost.

Ať to má spád!

Je jedno, jaký děláš žánr videí. Za všech okolností by to mělo mít šťávu a lidé by měli žadonit o přídavek! Proto je žádoucí zajistit, aby video nebylo přehnaně dlouhé a plynulo zábavným tempem. Od věci ani není ořezat přehnaně dlouhá intra a outra, která mohou diváky otravovat, pokud sjíždí playlist nějaké vaší série.

První dojem dvakrát neuděláš

Lidé soudí knihu podle obalu a s tím nic nenaděláte, i kdyby jste se na hlavu postavili. Proto zajistětě, aby název, miniatura a popisek videa byl plně k tématu daného videa, a aby byly tyto věci schopné člověka nalákat ke zhlédnutí a zároveň mu řekli to nejdůležitější – o čem dané video je.

Jak vydělat?

Základní způsob, jak získat z Youtube peníze je zpeněžení, jinak řečeno zobrazování reklam ve vašich videích i kolem nich. Tím to ale nekončí, dále můžete získávat peníze a nebo nějaké cool věci od sponzorů, které jste si schopni najít a přesvědčit, že se jim vyplatí, když budete šířit povědomí o jejich značce.

Kooperujte s ostatními

Nejste jediný osamělý tvůrce jako nějaký trosečník na pustém ostrově. Po chvíli hledání (například porozhlédnutí se v nějaké Facebook skupině) najdete mnohé talentované tvůrce, se kterými budete moci určitě uzavřít drahocenné spolupráce, díky nimž si navzájem vyměníte diváky, anebo se doplníte o potřebné věci, co druhý neumí. Například umíš s grafikou, ale potřebuješ hudbu do intra, ale někdo jiný zas umí skládat písničky, ale naprosto nemá tušení, co je to Photoshop. A hele, vy byste si mohli vypomoct!

Nyní máte všechny potřebné základy, pro úspěšné budování svého kanálu. Samozřejmě se toho najde mnohem více. Další užitečné články na vás čekají na našem webu a oficiálním Youtube kanále, stejně tak jako v pořadu VIDEO geek na kanále Real Geek.