Jak může hudba ohrozit váš YouTube kanál

Komentářů (0) YouTube

Znáte tu situaci, všechno je v pořádku, nic se neděje a vy si v klidu, s radostí a nadšením budujete YouTube kanál.

Jednoho dne ale dostanete první copyright strike za porušení autorských práv na hudbu nebo video. Díky tomu přijdete o některé možnosti kanálu, například nahrávat vlastní miniatury. Snažíte se zjistit,  co se děje, a proč máte problém s videi, která jsou na vašem kanále už nějaký ten týden a nic zlého se nedělo. Všímáte si, že jste v minulosti v jednom ze svých videí použili hudbu nebo jiný obsah, na který nemáte práva. YouTube vám tehdy pouze oznámil, že si vaše video nárokuje třetí strana, tudíž peníze z monetizace jdou autorovi vámi užité písničky. Anebo vám neoznámil vůbec nic.

Co se stalo? Autor hudby, například kapela nebo skadatel, třeba sám začal být aktivní a bránit práva na svou hudbu pomocí Content ID. Anebo se nechal zastupovat některým z větších vydavatelů, načež jej zařadili do svého systému a začal hlídat jeho hudbu na YouTube. To v případě, že jste hudbu užili, ale ještě vám ji to předtím nerozpoznalo jako neoprávněné užití.

Jiná situace je, že vám to nelegálně použitou hudbou rozpoznalo už tehdy, ale vaše video na vašem kanále zůstalo, a jak jsme říkali, peníze šly autorovi hudby. Ten se ale najednou rozhodl politiku hlídání změnit a všechny nalezené kopie obsahující jeho dílo nechat smazat. Vy jste tím pádem najednou přišli o své videa a dostali sankci na YouTube kanál.

Po třech takovýchto sankcích dojde k zablokování a smazání vašeho kanálu. Přijdete tedy o všechnu práci a čas, co jste svému kanálu do té doby věnovali.

Jak se proti tomu bránit?

Už od začátku používejte hudbu ale i zvukové efekty, samply, ruchy a jingly, na které máte práva, nebo které jsou zaručeně free. To samé platí i u let’s play videí z her. Dejte si na to pozor a uchovávejte si případně znění licencí k těmto materiálům, zejména hudbě a zvukům použitým ve videích. Pokud by se v budoucnu změnila a autor hudby by začal vaše video nárokovat, nebo vám jej smazal, budete tuto licenci a její znění potřebovat.

Pokud jste si jistí, že jste užili hudbu v souladu s vaší licencí a máte pravdu, můžete podat namítku proti claimu (tak se nazývá nárok autora na vaše video) nebo proti copyright striku. Právě v této situaci dokládáte licenci k užití. Poté je opět na protistraně, buď autorovi nebo správci obsahu (například multikanálové síti) posoudit vaše odvolání. Tento subjekt má vždy poslední slovo a jeho politika se vůči vám bude uplatňovat. Málokdy se stane, že po doložení licence vaše video bude stále nárokováno někým jiným. Pokud ano budete tuto situaci muset začít řešit soudní cestou.

Dejte si pozor na odvolávání proti copyright striku (zmiňované nejvyšší možné míře postihu). Pokud vaše odvolání bude považováno za nepravdivé a nebude uznáno, může být váš kanál zablokován rovnou.

Systém je to poměrně komplikovaný, ale dává vám možnost s autory hudby nebo videa případné problémy řešit a vykomunikovat. Může se vám například povést uznat svou chybu a hudbu nově licencovat a domluvit se s protistranou. Je tedy malá pravděpodobnost, že by vás někdo kvůli vašemu videu hned zažaloval.

Více o tom co zmiňujeme se dozvíte také přímo v centru pro řešení problému s autorskými právy na YouTube přímo zde v sekci Autorská práva a správa práv

https://support.google.com/youtube/?hl=cs#topic=2676339

Řešením pro vás může být partnerství s multikanálovou síťí, která vám přístup k legální hudbě zprostředkuje. “Dost často řešíme podobné situace a většinou se nám daří zajistit, aby místo strikování a blokování kanálů došlo k dohodě. Je to mimo jiné i díky tomu, že máme možnosti na situaci rychleji reagovat a oslovit přímo protistranu, která nárok uplatňuje,” říká Petr Sládeček z multikanálové sítě Youtubeři.net

Nebo můžete využít některou z placených nebo free audio bank. Vždy ale důkladně čtěte licenční ujednání. Může se lišit dle různých audio bank a ne vždy je platné pro komerční užití – tedy zpeněžené video.